Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Cayman Brac – do hlubin za válečnými vraky

Asi 145 kilometrů severovýchodně od ostrova Grand Cayman se nachází jeden ostrovů Kajmanského souostroví, a sice Cayman Brac. Ostrov měří na délku 19 a na šířku pouhé 2 kilometry. Působí klidným, pohodovým a uvolněným dojmem a nabízí možnost vychutnat si pravou karibskou atmosféru.

Na ostrůvku Cayman Brac žije okolo 1200 stálých obyvatel, kterým se říká Brackers. Tito lidé jsou známí svou pohostinností a vlídností. Prvními usedlíky na ostrově však byli jamajští plantážníci, námořníci ze ztroskotaných lodí a dobrodruzi. Vytvořila se zde tak zajímavá směsice národností a kultur. V roce 1833 byli na Cayman Brac dovezeni ještě otroci z Afriky, kteří zde měli za úkol stavět lodě. Ostrov si záhy získal pověst místa, kde se stavějí kvalitní lodě a tato činnost zůstala zdrojem obživy zdejších obyvatel až do 60. let minulého století. To již byly tradiční plachetnice vystřídány motorovými čluny a jachtami.

captain Tibbets, Cayman Brac
Foto: oblíbený vrak MV Captain Keith Tibbetts

Kromě velkých přepravních lodí se zde stavěly také menší lodě určené pro lov želv. Říkalo se jim „catboats“, tedy kočičí lodě a to proto, že se dokázaly k nic netušícím želvám připlížit naprosto neslyšně jako kočky. S ranou historií ostrova Cayman Brac se můžete v současnosti seznámit v místním Cayman Brac Museu.

Západní část ostrova je plochá, zatímco té východní dominuje ústřední pahorkatina zvedající se do dramaticky vyhlížejícího srázu nad pobřežím, do výšky 42 metrů. Právě tento útes dal ostrovu jméno - „brac“ totiž ve skotské keltštině znamená „útes“. Útes je domovem mnoha rostlinných druhů, rostou zde kaktusy saguaro a agáve. Kromě pestré flóry je zde k vidění také mnoho ptačích druhů, mezi nimiž jsou fregatky, terejové, volavky, faetoni žlutozobí či bananakiti američtí.

Cayman Brac

Dalšími obyvateli ostrova jsou pestrobarevní papoušci, kteří jsou brackými příbuznými amazoňana oranžovokřídlého. Žije zde ovšem jen malá populace, tito papoušci jsou dnes totiž ohrožení. Největší šanci je zahlédnout budete mít v papouščí rezervaci Brac Parrot Reserve. Rezervace se rozkládá na 73 hektarech kamenitého lesa na srázu. Do rezervace je možné se dostat po hlavní stezce křižující ostrov, kde zabočíte na silnici Major Donald Drive (nazývanou také Lighthouse Road) vedoucí k majáku na severovýchodním mysu North East Point.

V okolí srázu je možné prozkoumávat vápencové jeskyně, z nichž většina je označena odbočkami z hlavní silnice. Zajímavá je například jeskyně Bat Cave, v níž žije malá kolonie netopýrů, nebo Peter´s Cave, která je vyhledávaným a osvědčeným úkrytem před hurikány. Za hlavní atrakci na Cayman Bracu je považováno potápění s přístrojem. Ostrov totiž kolem dokola obklopují nedotčené korálové útesy, které se doslova hemží pestrobarevnými rybami. Celkem bylo v blízkosti Cayman Bracu zaznamenáno na 45 potápěčských míst.

vrak MV Captain Keith Tibbetts
Foto: vrak MV Captain Keith Tibbetts

Zkušené potápěče nejvíce přitahuje velkolepý vrak bývalé sovětské válečné lodi, která zde byla potopena teprve nedávno, v roce 1996. Jde o sto metrů dlouhou fregatu, která byla známá pod názvem „Hlídková loď č. 356“. Během studené války byla součástí ruské flotily kotvící na nedaleké Kubě. Od Rusů pak byla odkoupena přímo za účelem následného potopení a vytvoření umělého útesu. V současnosti je velkou atrakcí a láká potápěče z celého světa. Na počest významného místního kapitána byla přejmenována na M. V. Captain Keith Tibbets a přestože je v okolí Kajmanských ostrovů nepřeberné množství vraků, tou nejznámější a nejfotografovanější je právě tato. Najdete ji v hloubce 17 až 33 metrů u severního pobřeží ostrova Cayman Brac.

- jap -

Další články z Kajmanských ostrovů:
Grand Cayman - největší z Kajmanských ostrovů
Little Cayman – nejmenší z Kajmanských ostrovů
Kajmanské ostrovy - souostroví v Karibiku

Článek byl zobrazen 24 372 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko